حسین کرمی مدیرعامل گروه مالی مهرگان: راه‌اندازی سبدگردان مهرگان در سال ۱۴۰۱

حسین کرمی مدیرعامل گروه مالی مهرگان: راه‌اندازی سبدگردان مهرگان در سال ۱۴۰۱

حسین کرمی مدیرعامل گروه مالی مهرگان در جریان برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت مالی در گفت و گو با نشریه اقتصاد و نمایشگاه گفت: سرمایه‌گذاری‌های هلدینگ مالی مهرگان به دو بخش بورسی و غیر بورسی تقسیم می‌شود. پتروشیمی مارون که به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های تولیدی صنعت الفین در بازار سرمایه شناخته می‌شود نقش مهمی را در پرتفوی بورسی هلدینگ مهرگان ایفا می‌کند. هلدینگ مالی مهرگان به صورت مستقیم و غیر مستقیم (از طریق سرمایه‌گذاری امین توان آفرین ساز)  ۲۵.۳% از مالکیت پتروشیمی مارون را در اختیار دارد با افزایش قیمت‌های جهانی، بالارفتن حاشیه سود مجموعه و افتتاح طرح‌های توسعه شرکت‌های زیر مجموعه پتروشیمی مارون، چشم انداز سودآوری مارون در سال‌های پیش رو مثبت ارزیابی می‌‌گردد. در قسمت پرتفوی بورسی هلدینگ مالی مهرگان می‌توان به افزایش درآمد ناشی از فروش سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد که افزایش چشمگیری نسبت به سال گذشته داشته است.

وی افزود: در زمینه پرتفوی غیر بورسی هلدینگ مالی مهرگان طی سال ۱۴۰۱ می‌توان به راه‌اندازی سبدگردان مهرگان اشاره کرد که با توجه به فرصت‌های موجود در بازار سرمایه، سبدگردان مهرگان می‌تواند نقش مهمی را طی سالیان آتی در زنجیره خلق ارزش برای هلدینگ مالی مهرگان داشته باشد. از دیگر زیر مجموعه‌های مهم غیر بورسی هلدینگ مالی مهرگان، کارگزاری آرمون بورس و صندوق بازارگردانی مهرگان است. کارگزاری آرمون بورس در سال گذشته توانست با افزایش ۴۵۵% درآمد ناشی از کارمزد معاملات روبرو شود. سود خالص کارگزاری آرمون بورسی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ با افزایشی نزدیک به ۵۱۴% همراه بود. صندوق بازارگردانی مهرگان نیزکه به عنوان بازارگردان نماد های مهم گروه ساتا در بازار سرمایه فعالیت می‌کند، طی ۶ ماهه منتهی به اسفند ۱۴۰۱ ( براساس صورت های مالی حسابرسی شده ۶ ماهه)  نزدیک به ۶۱۵ میلیارد تومان سود خالص داشته است که عمدتاً ناشی از افزایش قیمت سهام در بازار سرمایه طی ۶ ماهه نخست ۱۴۰۱ بوده است. در زمینه سرمایه‌گذاری‌های جسورانه نیز هلدینگ مالی مهرگان توانست با اخذ مجوز فعالیت صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه ارغوان در ابتدای خرداد ۱۴۰۲، فعالیت خود را در این نوع از سرمایه گذاری آغاز کند.

وی در ادامه گفت: هلدینگ مالی مهرگان؛ قصد دارد با ایجاد هم‏افزایی و تکمیل زنجیره ارزش خدمات مالی و سرمایه‏گذاری، جايگاه یکی از سه گروه مالی برترکشور را به لحاظ ارزش دارايي‏ها و حضور اثرگذار در بازار با اتکاء به توانمندي‏هاي مديريتي و سرمايه انساني خود بر بستر ارزش‏های بنیادین تعریف شده و در تعامل سازنده با اقتصاد ملی در اختيار داشته باشد. از این رو تکمیل زنجیره ارزش خدمات مالی و سرمایه‌گذاری در کنار ورود به سرمایه‌گذاری جدید با هدف کسب بازدهی مناسب در کنار ریسک پایین ناشی از متنوع سازی سبد سرمایه‌گذاری‌های هلدینگ مالی مهرگان انجام شده است.

کرمی با بیان اینکه راه‌اندازی سبدگردان مهرگان در سال ۱۴۰۱ با هدف تکمیل زنجیره ارزش خدمات یکی از مهمترین دستاوردهای هلدینگ مالی مهرگان طی سال‌های اخیر بوده است؛ تصریح کرد: شرکت سبدگردان به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه درنظر دارد با حمایت گروه مالی، با ایفای نقشی فعال در عرصه اقتصاد ملی، مشتریان و ذینفعان خود را از طیف متنوعی از خدمات، نظیر مشاوره‌های سرمایه‌گذاری، پردازش اطلاعات مالی، سبدگردانی اختصاصی و مدیریت صندوق های سرمایه‌گذاری، مشاورۀ عرضه، تعهد پذیره‌نویسی، مشاوره‌های ادغام و تملک و تجدید ساختار بهره‌مند سازد.

وی در پایان اظهار داشت: ‌در کنار راه‌اندازی سبدگردان مهرگان، هلدینگ مالی مهرگان درصدد این موضوع است که با ورود به عرصه‌هایی همچون تامین سرمایه، بیمه، لیزینگ، صرافی، بانک و شرکت خدمات بازرگانی زنجیره خدمات مالی خود را تکمیل و به عنوان بازوی اصلی خدمات مالی برای سهامدار اصلی خود (سازمان تامین اجتماعی نیرو های مسلح) گام بردارد.

پیام بگذارید